Head MTÜ Südamega Ukrainale toetajad ja sõbrad!

Meie neljas „trip“ Ukraina sõdurite toetuseks on tehtud. Seekord me läksime Bila Tserkvasse, Ukrainas. Me oleme tänulikud ja südamest liigutatud sellest, kuidas üks sõjas olev rahvas ja riik tegelikult toimetab. Seda on võimatu kirjeldada, seda peab nägema ja tundma. Me oleme nende üle uhked.

28.06. Kaks autot: Bemm koos järelkäruga ja kaubik startisid Eestist 28.06. Aitäh Olavi Kask ja Avo Gratchov kaubikut juhtimast kuni Poola-Ukraina piirini ja tagasi Eestisse.  Meie siiras tänu kuulub meie sõbrale Keino Leopardile ja Neith Elekter OÜ, kes usaldasid meile Respo järelhaagise. Meie saadetises olid heade eesti inimeste abiga ostetud sääsevõrgud, sõdurite joogikotid, militaarseljakotid, niisked salvrätid, evakuatsiooni kanderaamid, kätepesuvahendid, militaarzgutid ja välidušid. Aitäh, Tõnis Välimäe ja OÜ Steelcore professionaalse nõu ja varustuse eest! Aitäh, OÜ Est-Doma.

Lisaks oli meie saadetises füsioteraapialaud OÜ Equa ja massaazilauad Tartu Tervishoiu Kõrgkoolilt Bila Tserkvasse rajatavasse rehabilitatsioonikeskusesse. Füüsiliselt ja vaimselt haavatud sõdurid vajavad seda. Viisime ka hambaravitooli koos kabineti sisustusega, et hambaarst Olena saaks alustada tasuta hambaravi pakkumist sõduritele. Aitäh, hambakliinik Sanare!

Poola-Ukraina piiriäärses külas laadisime kaubikus oleva kauba ümber „Boryslavi“ peale.  Anna Katkalenko tuli Boryslaviga Ukrainast üle piiri meile vastu. „Boryslav“ on esimene meie toetatud auto (külmutusseadmega kaubik), mis on töötanud tänaseks Ukrainas 1,5 aastat. Päevast päeva, läbides ligikaudu 20 000 km igal kuul,  viib ta kodudesse hukkunud sõdureid. Kas te teate, kuidas Boryslav lõhnab? Ta lõhnab surma ja kurbuse ja ängi järele nii otseses kui kaudses tähenduses. See lõhn jääb sinuga pikaks ajaks.  Te ei taha seda tunda siin turvalises Eestis.

29.06. Piiriületus 4-5 tundi. Sujuv, rahulik (muidugi kui olla õigel rajal😊). Aitäh Ants Punning ja Ants Erm mitmete kasulike näpunäidete eest „rohelistele piiriületajatele“. Sõitmine läbi imekauni loodusega Lääne-Ukraina Kiievi oblastisse Bila Tserkvasse (ca 500 km). Bila Tserkva on imekauni Rossi jõe ääres asuv linn, kus enne sõda elas 200 000 inimest ja nüüdsest koos sisepõgenikega, on elanike arv  300 000. Bila Tserkva rajas Jarosalv Tark 1032. aastal ja nimetas selle Jurjeviks. Meie elame Tartus, mille rajas Jaroslav Tark 1030.aastal ja nimetas selle samuti Jurjeviks.  Bila Tserkva võiks olla Tartu sõpruslinn. Sama asutaja, jõgi linna südames…

30.06- 02.07. Meie kolm päeva Bila Tserkvas oli täidetud väga erinevate emotsioonidega. Piiritu külalislahkus meie kontakt Oleksandr Tckachenko ja tema pere poolt segatuna tänutunde,  rõõmu, pisarate, kurbuse ja vihaga. Me tegime vabatahtliku tööd pakendades sõduritele „kiire ampsu“ pakendeid pähklitest ja kuivatatud lihast. Me aitasime ehitada rehabilitatsioonikeskust vigastatud sõduritele. Me viisime kohale heade eesti inimeste toetuse eest ostetud sõdurivarustust ja nende elukvaliteeti parandavaid tooteid. MTÜ Sinikollane Võidusüda (Жовто-Блакитне Серце Перемоги)  on meie partnerorganisatsioon.  Suur tänu minu kolleeg, loomaarst Valeri Lototskii perele,  meid samuti võõrustamast. Oli suurepärane kohtuda pärast mitut aastat. Õhuhäired, jah. Turvaline, jah.

03.07. Tagasiteed väljakutset pakkuva kõrvalteega  (ma ei virise enam ühegi tänava augu pärast siin Eestis, sest Eestis pole selles mõttes tänavatel „auke“) ja hea kiirtee M6 läbisime ilma tõrgeteta.  Tükike meie südant jäi maha ja me läheme varsti tagasi. Isegi 8 tundi piiril 30 kraadises kuumuses ei murdnud meid. Öö Lublinis ja juba 14 tunni pärast olime tagasi koduses Ülenurmes.  Kokku reisi pikkus 3600 km. Meiega on kaasas emotsioonid, palju kingitusi ja kindel teadmine, et me jätkame Ukraina võiduni ja sealt edasi.

Meie järgmine reis saab toimuma augusti lõpus. Saadetise sisu on selgitamisel. Jälgige meid ja toetage Ukraina sõdureid ja Ukraina rahvast. Nad võitlevad ja surevad meie kõigi eest. Me peame olema tänulikud ja neid toetama. Meie igatahes teeme seda. Meie kodulehele ilmub varsti täpne aruanne, kuhu me heade Eesti inimeste toetuse kasutasime.  www.sydamegaukrainale.ee